9 klupšanas akmeņi līderu ceļā

Līderim ir pozitīvi jāietekmē sava struktūra.

Vai ne? Ikviens tam piekritīs. Tomēr bieži var novērot, ka dzīvē tas tā nenotiek un daudzi pamet biznesu tieši sava līdera dēļ. Ja nevari izprast, kāpēc savā lielajā struktūrā esi vienīgais darītājs, pievērs uzmanību dažiem no tipiskajiem klupšanas akmeņiem līderu ceļā:

1. EGO
Augstus līmeņus sasniegušie mēdz kļūt lepni un nepieejami. Tie pārāk koncentrējas uz sava “karaļa” tēla veidošanu. Rezultātā cilvēki pat baidās ar viņiem parunāties par biznesa jautājumiem. Šāds līderis, cenšoties saglabāt savu statusu, nomāc partneru iniciatīvu, tāpēc tie sāk meklēt iespējas jau ārpus struktūras, un beigās tajā paliek tikai viduvējības.

2. UZKLAUSĪŠANA
Svarīgi ir radīt tādu vidi, kurā tiek uzklausītas arī partneru idejas. Līderus noteikti ir vērts uzklausīt vairāk nekā citus. Slikti, ja viņiem parādās tieksme vien pamācīt un norādīt, ka vienmēr lietas tiek darītas tā un ne savādāk. Šādi tiek palaisti garām, iespējams, ļoti vērtīgi ieteikumi. Katrs partneris vēlas justies sadzirdēts. Ja tā nenotiks, ap līderi pulcēsies vien sekotāji (lai arī tādi ir nepieciešami) un struktūrā neizveidosies jauni līderi.

3. KOMUNIKĀCIJAS TRŪKUMS
Līderiem ir jārunā ar cilvēkiem. Labāk varbūt pat par daudz nekā par maz. Labāk sazvanīties tā vietā, lai sūtītu desmit īsziņas. Ja iespējams, vajadzētu regulāri satikties personiski vai vismaz atrādīties caur īsiem WhatsApp videozvaniem. Cilvēciskās attiecības ir svarīgākas par jebko citu.

4. SAVALDĪBA
Līderim ir jābūt emocionāli noturīgam. Protams, ir cilvēcīgi izpaust arī savas negatīvās emocijas, tomēr publikas priekšā labāk tās kontrolēt. Nez, vai kāds lepotos ar tādu līderi, kas neapvalda savas dusmas un kliedz uz saviem partneriem?

5. SPECIFISKAS TĒMAS
Nevajadzētu ar biznesa partneriem pārspriest reliģijas, politikas vai seksualās orientācijas jautājumus. Tāpat būtu jāizvairās no divdomībām un rupjībām. Dažiem tas var būt pilnīgi pieņemami, bet citi var aizvainoties un pamest struktūru. To nekad iepriekš nevar paredzēt…

6. SALĪDZINĀŠANA
Ikviens ir unikāls, tāpēc – kā gan var salīdzināt vienu partneri ar citu? Un ar sevi jau nu arī ne. Sevišķi, ja esi konkrētos panākumus guvis pilnīgi citā tirgus un tehnoloģiju attīstības situācijā pirms gadiem desmit.

7. IZVAIRĪŠANĀS NO KONFLIKTU RISINĀŠANAS
Konflikti būtu jārisina, satiekoties ar tajā iesaistītajiem cilvēkiem. Gadās, ka līderi izvairās no “smagām” sarunām vai, kas vēl sliktāk, sāk kādu aprunāt tam aiz muguras. Un nekādā ziņā konfliktus nevajadzētu padarīt publiskus.

8. CITU LAIKA CIENĪŠANA
Zinu, ka tas nav viegli, bet līderim jābūt labam laika plānošanas piemēram. Vienmēr ierasties laikā. Sākt un beigt ieplānotajā laikā.

9. MĒTĀŠANĀS 
Ja stratēģijā ir nepieciešamas izmaiņas, tās noteikti jāveic, tomēr nepārtraukta prioritāšu maiņa var mulsināt partnerus. Cilvēki vēlas sekot līderim, kurš zina, kurp doties, un turp arī dodas. Partneri var nolemt pamest kuģi, kura kapteinis nemitīgi maina kursu.

Ikvienam ir savs lepnums un spēcīgs ego, jo īpaši līderiem. Neviens nav ideāls. Var to pieņemt, bet var arī mainīties. Līderi no pūļa atšķiras ar to, ka attīsta sevi katru dienu.

Ceru, ka šis saraksts noderēs arī Tev kā savas dzīves līderim! Vienīgais cilvēks, kuru tiešām spēj izmainīt, esi Tu pats.

Kad sajūties gatavs vadīt, sāc ar to, kuru redzi sev pretī spogulī

Cilvēki parasti izvēlas sadarbību ne jau kompānijas vai produkta dēļ. Un arī pamet biznesu ne jau šo iemeslu dēļ. Viņi aiziet no līderiem, ar kuriem nevar sadarboties.

Kļūsti par tādu līderi, pie kura ikviens tiektos nokļūt!